Секрет успіху: Ендрю Карнегі проти Наполеона Гілла. Спростування «Думай і багатій»

Ендрю Карнегі був втіленням американської мрії. 

Він народився в 1835 році у шотландському містечку Данфермлін. Після банкрутства ткацької майстерні батька сім'я Карнегі переїхала до США. Коли Ендрю було 13 років, він почав працювати на бавовняній фабриці, через два роки став телеграфістом, ще через три — співробітником Пенсільванської залізниці, де швидко зробив кар’єру. Перші значні прибутки, отримані від нафтодобування, Карнегі вклав у металургійні та сталеливарні заводи, і за кілька десятків років став одним із найбагатших людей світу. У 1901 році він продав компанію Carnegie Steel, отримавши близько $300 млн [понад $10 млрд на сьогодні]. Вважаючи, що «хто помре таким багатим, той помре зганьбленим» 1, до смерті у 1919 році віддав понад 90% статків на благодійність.

Карнегі був неоднозначною постаттю і часто став об'єктом нападок. Автор статті 1920 року описує його поведінку як «божевільну гонитву за грошима» та «приклад колосальної жадібності». Він засуджує Карнегі за тривалий конфлікт із бізнес-партнером і вважає його благодійні програми «поступкою особистій марнославності», стверджуючи, що пожертви слід робити анонімно. Свою критику автор зверхньо завершує словами: «Бідний старий Карнегі!» 2.

Хто ж цей суворий критик, що так впевнено роздає моральні ляпаси найбільшому філантропу свого часу? 

Це Наполеон Гілл, пані та панове.

Мабуть, тоді, всього через кілька місяців після смерті Карнегі, Гілл ще не знав, що за дванадцять років до того Карнегі зіграв ключову роль у його житті. 

Пізніше Гілл почав публікувати книги, в яких дякував Карнегі за особисте менторство у далекому 1908 році, розкритий секрет багатства та пропозицію провести дослідження успіху, що стало справою всього його життя. З кожним новим твором ідейний вклад Карнегі збільшувався. У першій книзі секретом багатства Карнегі Гілл назвав гармонійну співпрацю між людьми, яка створює «колективний розум». У другій розповів про шість кроків перетворення бажання на гроші, які дізнався від Карнегі: напиши на листку бажану суму, дату, відплату, план дій і читай вголос двічі на день. Пізніше Гілл видав книгу бесід з Карнегі.

Втім, Гілл дещо забув розповісти своїм читачам.

Ендрю Карнегі був не лише успішним бізнесменом, а й талановитим письменником. Він написав вісім популярних книжок і понад шістдесят великих статей, що публікувалися у провідних виданнях того часу. Як зазначає історик Джордж Світнем, Карнегі «був першим великим американським промисловцем, який став письменником» 3. Простим, ясним і лаконічним, хоча й дещо моралізаторським стилем, Карнегі писав про бізнес, політику, мир, мораль, працю та подорожі.

За словами Світнема, літературні успіхи Карнегі спонукали інших бізнесменів публікувати статті та книги, для написання яких вони почали наймати гострайтерів. Якщо це правда, то таким доволі оригінальним способом Карнегі сприяв розвитку гострайтингу.

Також Ендрю Карнегі читав мотиваційні промови та лекції про те, як досягти успіху й розбагатіти. Серед його опублікованих лекцій і статей зокрема «Шлях до успіху в бізнесі» (1885), «Євангеліє багатства» (1889), «Як здобути багатство» (1890), «Багатство та його використання» (1895), «Бізнес» (1896).

Карнегі не потребував посередників у спілкуванні з публікою і ніколи не просив Гілла передати секрет багатства читачам чи провести багаторічне дослідження причин успіху — він сам сказав і написав усе, що вважав за потрібне.

Шлях до успіху: поради Ендрю Карнегі

Зрозумійте свої прагнення

Виступаючи перед студентами гуманітарного Юніон-коледжу у 1895 році, Карнегі сказав, що ділить молодих людей на чотири категорії залежно від того, чого вони прагнуть найбільше: достатку, багатства, слави чи служіння 4.

Люди, які хочуть достатку, змушені працювати, щоб тихо та щасливо жити сімейним життям у передмісті. Зазвичай такі люди обирають спокійну професійну кар’єру. Другі мають твердий намір розбагатіти й стати мільйонерами, тому займаються бізнесом. Треті, сповнені «шляхетних амбіцій», найбільше мотивовані славою й обирають професію, яка дозволяє здобути репутацію. Четверті обирають служіння людству: їх мотивують не гроші чи слава, а бажання відповідати власним моральним принципам.

Для тих, хто хоче стати мільйонером, підходить лише бізнес, а бізнес не для всіх. Проте життя у достатку — це вже певний вид багатства.

У лекції студентам Корнелльського університету 1896 року Карнегі сказав, що бізнесмен — це той, хто працює на себе або володіє часткою компанії і ризикує власними заробітками, а не працює виключно на зарплату. Бізнесмен повинен добре розбиратися в людях, мати організаційний та виконавчий талант, швидко й мудро приймати рішення, а це рідкісні здібності 5 6.

Професійна свідомість схильна до звуження, а «бізнесмен повинен мати широкий світогляд, заснований на знаннях з багатьох предметів» 7. «У кожній професії може знайтися місце для дурної людини — наївної, як дитина, поза межами своєї вузької спеціалізації, і все ж успішної в ній. Але ніхто ніколи не бачив дурного бізнесмена, який був би успішним. Якщо йому бракує здорової, всебічної розсудливості, він приречений на провал» 8.

Скористайтеся перевагами освіти

У статті 1890 року «Як здобути багатство» Карнегі пише, що більшість фабрик, заводів та ділових фірм, які на той час процвітали в США, створили колишні клерки і механіки. Засновники цих бізнесів були здібними та наполегливими від природи. Вони пройшли «через найсуворішу, але найбільш ефективну з усіх шкіл — бідність». Так само серед керівників великих банків Нью-Йорка на 1890 рік не було жодного випускника коледжу. Поки студенти вивчали конфлікти минулого і мертві мови, бідні підлітки починали своє навчання у бізнесі на практиці, отримавши роки досвіду раніше за студентів 9

У 1890-х ситуація почала змінюватися. Випускники політехнічних та наукових шкіл стали складати серйозну конкуренцію досвідченим механікам без теоретичної підготовки. Вони швидше займають керівні посади. Їхня перевага — відкритість до нових ідей і відсутність упереджень. Механік-практик схильний до вузького погляду на речі, тоді як людина з науковою освітою дивиться на світ ширше та краще використовує можливості для вдосконалення виробництва. Тож практично орієнтована вища освіта, яка сприяє кар'єрі, дає перевагу. З двох людей, що мають однакові здібності, енергію і амбіції, переможе той, хто має кращу освіту 10.

Закладіть міцний фундамент

У 1885 році Карнегі прочитав лекцію про досягнення успіху в кар’єрі для студентів Комерційного коледжу Каррі 11. Найперші умови, які необхідні для успіху, сказав він, — не зловживати алкоголем, не спекулювати на біржі, не поручатися за інших. Пристрасть до алкоголю майже завжди руйнує кар'єру, спекулянти помирають бідними, а поручительство на суму, якої ви не маєте, може зруйнувати вашу ділову репутацію та перспективи в бізнесі, ще до його початку. Якщо ви не п'єте, не спекулюєте і не поручаєтесь за інших, то ви вже уникли найбільших небезпек на шляху молодої людини і можете думати про те, як піднятися вище.

Станьте фінансово самодостатнім

Перше питання, яке постає перед бідною молодою людиною: що я маю навчитися робити для суспільства, щоб заробляти на життя? «Неважливо, що молодій людині подобається чи не подобається, завжди потрібно пам’ятати про головне: чи можу я досягти такого рівня майстерності в обраній сфері діяльності, який дозволить мені надійно заробляти на життя»? 12

Знайдіть роботу в приватному бізнесі чи корпорації — «не будьте перебірливими; прийміть те, що дають боги», тримаючи в умі можливість власного бізнесу. Сферами діяльності теж не перебирайте: «будь-який бізнес, який ведеться належним чином, через певний час приноситиме хороший прибуток» 13.

Витрачайте менше, ніж заробляєте

Заробляти на себе і не залежати від благодійності інших — це головне, та ще не все. Заощадження на випадок нещасного випадку, хвороби чи економічної кризи дозволять зберегти самоповагу у важкі часи.

«Майбутній мільйонер запасливий як бджола» 14. Вірна ознака майбутнього партнера і мільйонера — він завжди витрачає менше, ніж заробляє. Заощаджуйте, як тільки почнете заробляти. Чекайте шансу, щоб надійно інвестувати свої заощадження або використайте їх, щоб отримати кредит на справу, в якій впевнені. 

Якщо ви бізнесмен і наймаєте людей — звертайте увагу на молодих співробітників, які витрачають менше, ніж заробляють, бо той, хто здатний заощаджувати, — цінний працівник.

Ставте високі цілі

Починайте ділову кар’єру з найнижчої посади, навіть якщо ви здобули вищу освіту, і відразу ставте високі цілі — прагніть стати партнером або керівником важливої фірми. «Скажіть собі: "Моє місце — на вершині". Будьте королем у своїх мріях». Лише той сумлінно та наполегливо працює, хто має високі амбіції 15.

Наберіться терпіння: шлях до партнерства довгий, бо довіра здобувається роками. Вас будуть випробовувати, міркуючи про те, чи достатньо ви розумні, розважливі, працездатні та чесні, бо жодні здібності нічого не варті без чесності 16.

Щоб досягти вершини, працюйте багато, не відволікайтесь на інші справи, окрім одруження. Коли отримаєте кілька підвищень або станете партнером фірми і будете достатньо заробляти — одружіться з жінкою, що має добрий здоровий глузд. «Здоровий глузд — це найрідкісніша і найцінніша риса у чоловіка чи жінки» 17.

Використайте свій шанс

Бувають часи, коли ринок розвивається шаленими темпами, як у 1860–1880-х роках у США — тоді здібні люди без вищої освіти відкривали бізнеси, які ставали лідерами у своїх галузях. Такі сприятливі періоди змінюються часами, коли без значних коштів розпочати бізнес стає значно складніше. 

У своїй статті та виступаючи перед студентами Корнельского університету, Карнегі визнав, що вже в 1890-х накопичити багатство стало важче 18. Найсприятливіший час для накопичення великих статків минув: багаті бідніють, бідні багатшають, що не так погано, бо таким чином багатство природним чином перерозподіляється 19.

Карнегі завжди підкреслював, що в США для просування молодих людей найкращі умови у світі. Шанс піднятися має кожен, крім тих, кому бракує кваліфікації, старанності чи добросовісності, бо розумні працівники та надійні партнери завжди в дефіциті.

Приверніть до себе увагу

Людину, яка має всі шанси стати мільйонером, видно ще з часів навчання. «Кар'єра виняткового студента ілюструє шлях до успіху» 20. Це студент, який своїми здібностями, працездатністю та розважливістю привернув до себе увагу викладачів і може отримати від них рекомендації для працевлаштування. Вільні години він присвячує навчанню, здатен розв'язувати задачі, що перевищують середній рівень складності, його витрати не перевищують доходи, він не має великого спадку, тому мотивований працювати.

За виняткового студента не треба хвилюватися — коли він потрапить у непевне море бізнесу, то не втоне, а попливе, бо він «народився не для того, щоб загинути, і ви бачите, як він долає хвилі рік за роком, поки не опиняється на чолі великого бізнесу» 21.

Якщо ви вже знайшли роботу, подумайте, що можете зробити для свого роботодавця понад те, що зобов'язані, щоб привернути до себе його увагу і стати на шлях майбутнього партнерства. Привернути до себе увагу — перша умова успіху: запропонуйте прибуткову ідею або виправте помилку, яка збереже фірмі кошти.

Щоб знайти можливість проявити себе, зосередьтеся на справах фірми. Уникайте розваг, які так люблять молоді люди, і працюйте більше за інших. Завзяття, вміння і розважливість, особливо розважливість — незамінні якості. Працюйте не заради зарплати, а заради успіху в бізнесі 22 і прагніть частки у бізнесі, а не підвищення зарплати 23.

Якщо ви стали молодшим партнером, важлива умова: відмовляйтесь виконувати накази, які можуть зашкодити власникам або підприємству. Щоб стати партнером, треба знати свою частину фірми краще або не гірше за власника — лише тоді ви зможете з ним посперечатися. Візьміть відповідальність на себе, покажіть, що ігнорування наказу було корисним для фірми. Якщо ви не можете відстоювати інтереси фірми, як власні, ви не зможете стати партнером. Якщо бос цього не оцінить — змініть фірму.

Якщо ви доведете, що надаєте роботодавцю виняткові послуги, шлях вгору вам гарантований. Привернути увагу винятковими послугами — вирішальний крок: з цього моменту те, як високо ви підніметесь, залежить лише від вас. Якщо ваш роботодавець не буде вас цінувати, вас, як надзвичайно здібну людину, переманять розумніші роботодавці 24.

Усвідомте цінність праці

«Я вітаю бідних молодих людей із тим, що вони народилися у стародавньому й достойному статусі, який вимагає від них відданості важкій праці» — сказав Карнегі студентам Комерційного коледжу Каррі у 1885 році 25. Багаті спадкоємці позбавлені стимулів до праці, тому слід шкодувати не бідного юнака, який наполегливо працює, а сина заможних батьків, що байдикує. У спадок дітям варто залишати не гроші, а добре здоров’я та освіту.

У коледжі Каррі Карнегі сказав студентам, що їхні головні конкуренти не діти власників бізнесу, а ті, хто бідніший за них. Ці хлопці почали працювати раніше і стараються більше, бо їхні батьки не можуть оплатити навчання в коледжі. В Юніон-коледжі: «Бідність є стимулом до великих досягнень. Надмірне багатство лише дозволяє розширити прості потреби життя» 26. Більшість видатних людей — вчителів, мучеників, винахідників, державних діячів, поетів та підприємців — виросли в бідності, досвід якої зробив їх наполегливими та здібними.

«Ні капітал, ні зв'язки, ні вища освіта, ні все разом узяте не змогли успішно конкурувати в бізнесі з енергією та непереможною волею, що випливають з усепереможної бідності» — пише Карнегі в статті 1890 року «Як здобути багатство», маючи на увазі, що бідні завзяті як голодні вовки.

Ризикуйте обдумано

Маючи $50-100 [на нинішні гроші — $2-4000] ви можете придбати акції того чи іншого бізнесу і стати акціонером, та не завжди варто це робити. Власний досвід і статистика показують, що 95% тих, хто намагається самостійно вести бізнес, рано чи пізно зазнають невдачі. Це також стосується інвестицій в акції: часто необізнані люди вкладаються в акції компаній, які оцінені за фіктивною вартістю. 

У 1890-х капітал погано оплачується, найбільше прибутку приносить володіння нерухомістю. «Як я вже говорив робітникам, священникам, професорам коледжів, художникам, музикантам, лікарям та всім представникам професій: не інвестуйте в будь-які бізнеси; ризики бізнесу не для вас. Спершу придбайте будинок для себе; і якщо у вас залишаться кошти, купіть ще одну ділянку або будинок, або інвестуйте в акції надійних компаній, наприклад, залізниць, і нехай це будуть перші акції, з помірним прибутком» — каже Карнегі, студентам Юніон-коледжу 27.

Створюйте корисний продукт

«Праця або служба молодої людини створює багатство прямо пропорційно тому, наскільки її праця корисна для суспільства, як вона або заощаджує ресурси або покращує наявні методи» 28. Необхідно створити продукт, який дозволяє людям заощаджувати час та сили. Ваш винахід має підвищувати рівень життя людей — за це ви отримаєте винагороду. Чим більшій кількості людей ваш продукт принесе користь, тим багатшими ви станете.

В «Автобіографії», що вийшла у 1920 році, Ендрю Карнегі пише, що справжній секрет успіху полягає в тому, щоб створити найкращий продукт і зуміти його продати 29. Поки інші будували мости з крихкого чавуну, які часто руйнувалися від ударів чи негоди, компанія Карнегі почала зводити мости зі сталі. Спочатку доводилось переконувати покупців, що варто заплатити дорожче, а потім справи почали говорити самі за себе: жоден сталевий міст не впав.

Сприяйте розвитку людства

Перед молодою людиною відкриваються три етапи розвитку: здобуття земних благ, забезпечення духовних потреб та служіння людству. «Набуття багатства — мета вкрай приземлена; я припускаю, що ви заощаджуєте та прагнете багатства лише як засобу, щоб зробити більше корисного для свого часу та покоління» 30. Успішний бізнесмен швидко перестає думати про гроші як головну мету і починає думати про користь, яку приносить 31.

Карнегі вважав, що більшу частину великого багатства наприкінці життя слід віддати на благодійність — на дослідження, бібліотеки, університети — щоб сприяти прогресу людства. Великий спадок залишати дітям не можна, бо це може зробити їх неробами, а лише праця дозволяє стати гідною людиною 32 33.

Перевищіть середній рівень

Виступаючи перед студентами Корнелльського університету у 1896 році Карнегі сказав: «Секрет успіху пояснюється просто — сумлінна праця, здібності та концентрація. Немає жодного сумніву в тому, що на вершині є місце для виняткових людей у будь-якій професії. Їм не потрібно шукати покровителів; проблема скоріше в тому, щоб отримати їхні послуги, і, як у кожній професії, так і в кожній галузі бізнесу, на вершині є чимало місця. Питання — як туди потрапити. Відповідь проста: ведіть свої справи бодай трохи майстерніше, ніж середньостатистична людина у вашій сфері діяльності. Якщо ви бодай трохи перевищуєте середній рівень, ваш успіх гарантовано, а його величина залежатиме від того, наскільки більше майстерності та уваги ви вкладете понад середній рівень» 34.

Провалюється той, хто необдумано ризикує, не прораховує всі засоби для досягнення мети, не вчиться, не рухається вперед поступово, не має достатньо кваліфікації, покладається на удачу.

Сумлінна робота означає, що треба працювати більше і краще за інших. Серед необхідних рис — широкий світогляд, вміння працювати з людьми, здатність швидко приймати розумні рішення. Концентрація на одній сфері діяльності — головна умова успіху: якщо торгуєте кавою — торгуйте кавою, якщо торгуєте цукром — торгуйте цукром, змішуйте ці товари, лише тоді, коли п’єте каву з цукром.

«Складіть усі свої яйця в один кошик і уважно стежте за ним — це істинна доктрина, найцінніше з усіх правил». Невдачі найчастіше зазнають ті, хто не може сконцентруватись на одній сфері діяльності 35. Концентрація дозволяє добре вивчити свою справу, здобути необхідні здібності та вкласти в неї більше зусиль і вмінь, ніж це роблять інші, а отже, дає можливість перевищити середній рівень, що і є свідченням успіху.

Прагніть до лідерства в обраній сфері — застосовуйте кожне вдосконалення, купуйте найкраще обладнання та користуйтеся ним найефективніше, наймайте найкращих людей — виняткових студентів, здібних молодих людей, які мають високі амбіції та готові працювати довше і краще за інших. Підвищуйте їх у посаді, якщо вони роблять більше, ніж від них вимагається 36.

Чи підходять вам ці поради, якщо ви прагнете не багатства, а достатку, слави чи служіння людству? Безперечно. Незалежно від того, чого ви прагнете найбільше, оберіть одну сферу діяльності та виконуйте свої обов'язки повністю і навіть трохи більше. Якщо ви не обдурите самих себе, то досягнете успіху незалежно від того, який шлях обрали 37.

«Коли молода людина на будь-якій посаді чи в бізнесі пояснює та скаржиться, що не має можливості довести свою спроможність і досягти партнерства, стара відповідь залишається актуальною», — сказав Карнегі, перед тим як зацитувати Шекспіра:

«Вина, любий Бруте, не в наших зорях,
А в нас самих, що ми — малі» 38.

Основні відмінності ідей Карнегі та Гілла

З якої посади починати

Карнегі вважав, що слід починати з найнижчої посади. На думку Гілла, треба придумати щось, щоб одразу зайняти керівну посаду або отримати високу зарплату.

«Ідея починати з самого низу і просуватися вгору може здаватися розумною, але є одна суттєва проблема: надто багато тих, хто починає знизу, так і не можуть підняти голову досить високо, щоб їх помітили МОЖЛИВОСТІ, тому вони залишаються на дні. Варто також пам’ятати, що перспектива з дна не дуже яскрава чи мотивуюча. Вона має схильність вбивати амбіції» 39, — пише Гілл. Молодій людині, що вперше шукає роботу, він рекомендує прийти до роботодавця з маркетинговим планом, який містив би пропозиції для покращення бізнесу, що дозволить зайняти посаду на один-два рівні вище.

Карнегі вважав, що треба пройти весь кар’єрний шлях, щоб краще розуміти людей і бізнес. Коли ви починаєте з самого низу, то маєте можливість вивчити роботу фірми зсередини та запропонувати рішення, які привернуть до вас увагу роботодавця і допоможуть рухатись вгору кар’єрними сходами.

На чому концентрувати думки

За Гіллом для того, щоб розбагатіти треба сконцентруватись на думках про гроші — уявляти їх, відчувати, чути шелест купюр. Треба переконати свою підсвідомість у тому, що ви вже багата людина.

Карнегі вчить, що потрібно «сконцентрувати свою енергію, думки та капітал виключно на справі, якою ви займаєтеся» 40. Потрібно працювати більше й довше за інших, не кидаючись з однієї справи в іншу, зосереджуючись на роботі, а не на грошах. Рішення, які приносять прибуток і сприяють зростанню зарплати, можна знайти лише тоді, коли концентруєшся на роботі.

Що найбільше мотивує

Гілл часто повторює, що найбільше мотивують думки про багатство, тому першим кроком радить навіяти собі одержиме бажання розбагатіти і думати про гроші доти, доки підсвідомість не повірить, що ви вже багаті. Карнегі вважав, що «стимул до великих досягнень — бідність» 41. Саме усвідомлення власної бідності змушує рухатись вгору, а для цього треба зосередити всі сили і думки на роботі.

Яка риса найважливіша

Читаючи лекцію студентам Корнелльського університету 1896 році Карнегі вкотре повторив, що стійкий успіх неможливий без розсудливості, чесності у веденні справ, хороших звичок, здорового глузду: нерозважливі і нечесні швидко втрачають довіру. 

Гілл часто повторює слово «одержимість», а Карнегі — «розсудливість». Одержимість бажанням розбагатіти, яку Гілл вважав обов’язковою умовою успіху, та розсудливість, яку Карнегі вважав необхідною умовою довгої бізнес-кар’єри, — це два абсолютно різних підходи.

Чи легко розбагатіти

За Гіллом розбагатіти легко: не важче, ніж змиритися з бідністю. «Коли ви почнете ДУМАТИ І БАГАТІТИ, ви побачите, що багатство починається зі стану розуму, з визначеності мети, і потребує мало або взагалі не потребує важкої праці» 42, — пише Гілл.

Карнегі не вважав бідність нещастям, але визнавав, що розбагатіти важко і бідним доведеться багато працювати. Важка праця, до якої змушує бідність, є джерелом особистісного зростання та розвитку якостей, що сприяють успіху: стійкості, ініціативності та прагнення досягати мети 43 44.

Чи гроші можуть бути метою

Гілл неодноразово повторював, що гроші — кінцева мета. За його словами, багатство забезпечує необмежену пошану та владу: «Епоха, в якій ми живемо, здається, вирізняється своєю грошолюбністю. Людину вважають меншою за порох, якщо вона не може похизуватися товстим банківським рахунком; але якщо у неї є гроші — НЕВАЖЛИВО, ЯК ВОНА ЇХ ЗАРОБИЛА — вона "король" або "велика шишка"; вона стоїть над законом, вона править у політиці, вона домінує в бізнесі, і весь світ схиляється перед нею в пошані» 45.

Карнегі вважав багатство засобом для досягнення мети, а метою — підвищення рівня життя людей. До прикладу, казав він, Езра Корнелл заробляв гроші, бо хотів створити університет. Сам Карнегі роздав на благодійність [на нинішні гроші] мільярди доларів. Успіх у бізнес дав йому можливість повністю реалізувати себе, відійти від справ і зайнятися справами, які Карнегі вважав не менш важливими.

Чи варто ризикувати всім

Гілл каже: навійте собі одержиме бажання розбагатіти, настільки велике, щоб заради нього все поставити на кін. Спаліть всі мости. «Перемога або смерть!».

Карнегі каже, що коли бідний намагається розбагатіти, то не має страховки у вигляді багатих батьків; або втоне, або попливе далі. Так само Карнегі казав про бізнесменів: вони ризикують всім і не мають страховки у вигляді зарплати. «Бізнесмен кидається в хвилі людських справ без “рятувального жилета” у вигляді зарплати; він ризикує всім» 46. Обставини життя склалися так, що в людини немає іншого вибору, окрім як старатися більше за інших.

Карнегі не радив бідним зайвий раз ризикувати, особливо інвестуючи невеликі заощадження. Ніяких спалених мостів та всього на кін — лише перевірені методи збереження та примноження грошей. Бізнесмен ризикує найбільше, але його рішення мають бути добре продумані.

Чого варта вища освіта

Гілл радив починати з бізнесу чи надання особистих послуг, багато з яких були професійними, але недооцінював вищу освіту. У 1930-х роках у США можна було стати бухгалтером, юристом чи фінансистом без вищої освіти, але з часом професійні стандарти ставали все більш жорсткими. Сьогодні можливості людини без вищої освіти значно обмеженіші, ніж у людини з вищою освітою.

На відміну від Гілла, Карнегі розумів цінність вищої освіти. Він вважав, що з двох людей, які мають однакові здібності, енергію та амбіції, переможе той, хто має кращу освіту 47 48. Коли Карнегі писав це, у США була всього одна бізнес-школа — Вортонська, яка існувала при університеті Пенсильванії всього дев'ять років. Сьогодні важко знайти власника чи керівника великого бізнесу, приміром зі списку Fortune 500, які не мають ступень MBA. Зокрема Воррен Баффет та Ілон Маск вчились у Вортонській школі бізнесу.

Чи універсальний секрет багатства

Гілл переконував, що Карнегі розкрив йому універсальну формулу багатства. Розбагатіти може вчитель, лікар, священник, бізнесмен — кожен, хто буде правильно думати, тому що гроші можна не лише заробити, а й отримати як подарунок чи інвестицію, хоча й наводив переважно приклади з бізнесу.

Карнегі стверджував, що розбагатіти може лише той, хто займається бізнесом. У 1896 році він прочитав лекцію студентам Корнелльського університету, звертаючись до тих, як він сказав, «хто хоче вирушити в непевне море бізнесу й присвятити себе заробітку, великому багатству, щоб стати мільйонерами». На його думку, професійна кар’єра підходить для тих, хто прагне достатку, а не багатства.

Скільки успішних людей

Карнегі вважав, що людина може стати успішною на різних життєвих шляхах і досягти того, чого хоче найбільше: достатку, багатства, слави чи служіння. У контексті розмови про бізнес та ризикові інвестиції в акції нових компаній, Карнегі сказав, що за статистикою у першому бізнесі 95% бізнесменів зазнають невдачі 49.

За Гіллом, якщо ти не розбагатів, то не став успішним. За словами Гілла у першій книзі «Закони бізнесу» його дослідження показало, що 95% людей неуспішні. У книзі «Думай і багатій» Гілл написав, що неуспішні 98% людей, а успішні всього 2% людей — ті, хто досягає успіху в кар'єрі, бізнесі, отримує багатство.

У чому секрет успіху

Слово «секрет» у передмові до «Думай і багатій» Гілл використав 26 разів, а слово «формула» — дев’ять разів, зокрема у фразах «магічна формула» та «формула Карнегі». Секрет успіху Карнегі за версією Гілла: напишіть на листку, скільки грошей ви хочете; встановіть дату їх отримання; вирішіть, що ви готові віддати взамін; визначте план дій та негайно почніть діяти, незалежно від того, чи відчуваєте ви готовність до цього; читайте запис вголос двічі на день, щоб переконати свою підсвідомість у тому, що ви вже розбагатіли 50.

Карнегі ніколи не згадував про запис суми на листку та читання його вголос двічі на день для створення ілюзії багатства. Він стверджував, що високі амбіції необхідні, проте він не вважав самообман корисним для досягнення успіху. Секретом успіху Карнегі неодноразово називав сумлінну працю, майстерність вище середнього рівня та концентрацію на одній сфері діяльності. Незалежно від того, чого ви хочете — достатку, багатства, слави чи служити суспільству, ви досягнете успіху, якщо будете робити більше, ніж пересічні діячі у вашій сфері.

Хто такий Наполеон Гілл?

«Він має таке ж значення для освіти, як Ендрю Карнегі для сталеливарної промисловості, Вандербільт — для банківської справи, а Рокфеллер — для нафтового бізнесу», — так Гілл писав сам про себе у рекламі своєї школи, яка дорого продавала учням власні копійчані акції 51. Закінчення цієї історії вичерпно описано в заголовку статті Chicago Daily Tribune 1918 року, який повідомляє про «видачу двох ордерів на арешт скромного Наполеона Гілла» 52.

Скромність Гілла з року в рік лише зростала.

У 1925 році він видав серію брошур «Закони успіху», у яких подякував Карнегі за особисте наставництво, секрет успіху, що полягав у вмінні співпрацювати з людьми, та за пропозицію провести дослідження. Серія з восьми брошур, що мала рятувати людей від бідності, на нинішні гроші коштувала майже $600 53.

Як пишуть офіційні біографи Гілла, «”Закони успіху” цілком можна було б відкинути як марення божевільного, якби не той факт, що більшість неймовірних припущень Гілла була заснована на роздумах таких людей, як Томас Едісон і Олександр Грем Белл» 54. В цьому полягав головний секрет успіху книг та статей Гілла — він прикривався авторитетом чи не всіх найвідоміших американців, які навіть не знали про його існування 55. Він ніколи не брав інтерв’ю у Ендрю Карнегі, Джона Рокфеллера чи Генрі Форда і не був радником президентів США Вудро Вільсона і Теодора Рузвельта.

Гілл вважав, що нема різниці між реальними та уявними розмовами з видатними людьми, якщо ці розмови корисні для читача. Межа між вигадкою і фактами для нього не існувала: офіційні біографи Гілла пишуть, що коли він працював журналістом, то вигадував новини. Його стиль був грубим, малозрозумілим і безладним, але історії вражали, тож знаходили своїх поціновувачів 56.

Як зазначає Метт Новак, більшість джерел свідчать, що книга «Думай і багатій», видана у 1937 році, була спільним твором Гілла та його дружини Рози Лі Біланд 57. За словами офіційних біографів, вона змушувала Гілла «впорядковувати і прояснювати розрізнені думки, вирізати цілі уривки, де він занадто відходив від теми, переписувати абзаци, сторінки і навіть цілі розділи» 58. Втручання Рози Лі зробило книгу легшою для сприйняття та збільшило кількість читачів.

У «Думай і багатій» Гілл обіцяв представити секрет Карнегі та результати власного дослідження, в рамках якого за 25 років він ретельно вивчив досвід 25 000 людей. Насправді Гілл черпав відомості про відомих людей з преси та книг, до того ж робив це не так ретельно, як стверджує. «Він починав як звичайний робітник на сталеливарному заводі, але, незважаючи на своє скромне походження, завдяки цим принципам зумів здобути статок, що значно перевищував сто мільйонів доларів» 59, — пише Гілл про Карнегі, який починав на бавовняній фабриці і здобув статок, що значно перевищував триста мільйонів доларів.

В лекціях і статтях Карнегі ділився власним досвідом бізнесу, що тривав понад тридцять років, а також своїми спостереженнями за кар’єрою та бізнесом багатьох людей, з якими був знайомий. Він почав виголошувати мотиваційні промови після того, як розбагатів.

Наполеон Гілл так і не став мільйонером. Він не мав успішного бізнесу, тільки десятки невдалих проєктів і численні звинувачення у шахрайстві, зокрема двічі — в розкраданні благодійної допомоги. Він пропонує читачам свої уявлення про шлях до успіху, натхненні квазірелігійним рухом початку XX століття «Нова думка», що популяризував матеріалізацію бажань, непохитну віру в себе, позитивну мотивацію і вловлювання вібрацій розумів інших людей.

Одержиме бажання розбагатіти, стати відомим і впливовим дало Гіллу хіба що надзичайну наполегливість: він ніколи не здавався і до кінця життя двічі майже розбагатів. Найбільший фінансовий успіх йому принесли серія брошур «Закони успіху» та книга «Думай і багатій». Вони ґрунтувались на вигаданому дослідженні людини, яка не могла похвалитись власним багатством, тому зробили Гілла засновником індустрії так званого «успішного успіху».

У 1970 році Наполеон Гілл помер бідним.

Література

  1. Carnegie, Andrew. Wealth and Its Uses. From a lecture at Union College, Schenectady, N.Y., January 1895. Reprinted in The Empire of Business, 1902. Available online from Books for Business.
  2. Ritt, Michael J., and Kirk Landers. A Lifetime of Riches: A Biography of Napoleon Hill. Dutton Books, 1995.
  3. Swetnam, George. The Carnegie Nobody Knows. Pennsylvania History: A Journal of Mid-Atlantic Studies. Vol. 44, No. 2 (April, 1977), pp. 163-172.
  4. Wealth and Its Uses. Carnegie, 1895.
  5. Carnegie, Andrew. Business. From a Lecture Delivered at Cornell University, January 11, 1896. Reprinted in The Empire of Business, 1902. Available online from Books for Business.
  6. Casson, Herbert N. An Interview Given by Andrew Carnegie. The Goal of Personal Effort. Carnegie, Andrew. Personality in Business: Developing Business Power Through Personality. How Personal Force Dominates in Business, 1916. Publisher: Chicago, New York [etc.].
  7. Business. Carnegie, 1896.
  8. An Interview Given by Andrew Carnegie, Casson, 1916.
  9. Carnegie, Andrew. How to Win Fortune, 1890. From The New York Tribune, April 13, 1890. Reprinted in The Empire of Business (1902). Available online from Books for Business.
  10. Business. Carnegie, 1896.
  11. Carnegie, Andrew. The Road to Business Success: A Talk to Young Men. Lessons drawn from a long business career, 1885. From an address to students of the Curry Commercial College, Pittsburgh, June 23, 1885. The Empire of Business, 1902. Reprinted from the 1902 edition. Available online from Books for Business.
  12. Wealth and Its Uses. Carnegie, 1895.
  13. Business. Carnegie, 1896.
  14. The Road to Business Success. Carnegie, 1885.
  15. Ibіd.
  16. Business. Carnegie, 1896.
  17. Wealth and Its Uses. Carnegie, 1895.
  18. Business. Carnegie, 1896.
  19. Carnegie, Andrew. The Advantages of Poverty. The Nineteenth Century, March 1891. The Gospel of Wealth and Other Timely Essays. New York, The Century Co., 1900.
  20. Business. Carnegie, 1896.
  21. Ibіd.
  22. Ibіd.
  23. How to Win Fortune. Carnegie, 1890.
  24. Business. Carnegie, 1896.
  25. The Road to Business Success. Carnegie, 1885.
  26. Wealth and Its Uses. Carnegie, 1895.
  27. Ibіd.
  28. Ibіd.
  29. Carnegie, Andrew. Autobiography of Andrew Carnegie, 1920. Available online.
  30. The Road to Business Success. Carnegie, 1885.
  31. Business. Carnegie, 1896.
  32. Carnegie, Andrew. The Gospel of Wealth. From the "North American Review," June and December, 1889. The Gospel of Wealth and Other Timely Essays by Andrew Carnegie, New York: The Century Co., 1900.
  33. The Advantages of Poverty. Carnegie, 1891.
  34. Business. Carnegie, 1896.
  35. How to Win Fortune. Carnegie, 1890.
  36. The Road to Business Success. Carnegie, 1885.
  37. Ibіd.
  38. How to Win Fortune. Carnegie, 1890.
  39. Hill, Napoleon. Think and Grow Rich. A reproduction of the complete 1937 version, originally published by The Ralston Society.
  40. The Road to Business Success. Carnegie, 1885.
  41. Wealth and Its Uses. Carnegie, 1895.
  42. Think and Grow Rich. Hill, 1937.
  43. The Gospel of Wealth. Carnegie, 1889.
  44. Wealth and Its Uses. Carnegie, 1895.
  45. Think and Grow Rich. Hill, 1937.
  46. Business. Carnegie, 1896.
  47. Ibіd.
  48. How to Win Fortune. Carnegie, 1890.
  49. Wealth and Its Uses. Carnegie, 1895.
  50. Think and Grow Rich. Hill, 1937.
  51. Two warrants out for modest Napoleon Hill, 1918. Chicago Daily Tribune. June 4, 1918. URL: Available online.
  52. Ibіd.
  53. A Lifetime of Riches: A Biography of Napoleon Hill. Ritt, Landers, 1995.
  54. Ibіd.
  55. Novak, Matt. The Untold Story of Napoleon Hill, the Greatest Self-Help Scammer of All Time. Gizmodo, 2016. Available online.
  56. A Lifetime of Riches: A Biography of Napoleon Hill. Ritt, Landers, 1995.
  57. The Untold Story of Napoleon Hill, the Greatest Self-Help Scammer of All Time. Novak, 2016.
  58. A Lifetime of Riches: A Biography of Napoleon Hill. Ritt, Landers, 1995.
  59. Think and Grow Rich. Hill, 1937.

Змінено: 30 листопада 2024 р. 16:15