25 знаменитих книг, написаних разом із гострайтерами
02 липня 2024 р. 18:54
Всі чули, що багато книжок написані найманими письменниками, які професійно допомагали авторам, але мало хто може назвати бодай кілька гострайтерських книжок, ще менше людей можуть назвати імена гострайтерів. Давайте це виправимо.
- Генрі Форд не писав самостійно ні листи, ні статті, ні книги. Над трьома книгами мемуарів Форда, у тому числі «Моє життя та робота» (1922), працював гострайтер Семюел Кроутер.
- У 1948 році вийшла перша книга шеститомних мемуарів Вінстона Черчилля «Друга світова війна». Над листами, документами промовами, колонками, статтями, книгами Черчилль завжди працював разом із численною командою помічників, серед яких були секретарі, асистенти, дослідники, історики. Під час роботи над серією «Друга світова війна» до літературної команди Черчилля, яку називали Синдикатом, зокрема входили Гастінгс Лайонел Ісмей, Генрі Паунолл, Деніс Келлі, Гай Гаррод, Вільям Дікін. За свій літературний доробок Черчилль отримав Нобелівську премію з літератури 1953 року.
- Книгу «Профілі мужності», разом із президентом США Джоном Кеннеді писав Тед Соренсен, його радник і спічрайтер. Книга отримала Пулітцерівську премію 1957 року. Десятки років тривали суперечки про авторство та гострайтинг, бо Кеннеді і Соренсен заперечували співпрацю над книгою. Лише у мемуарах 2007 року Тед Соренсен зізнався, що зробив перші чернетки більшості глав, які Кеннеді особисто відредагував.
- «Мої роки в General Motors» Альфреда Слоуна (1963) разом зі Слоуном писали Джон Макдональд та Кетрін Стівенс. Дослідження для книги проводив Альфред Чендлер. У перших виданнях книги, що сприяла становленню менеджменту як академічної дисципліни, Макдональд та Стівенс були зазначені на обкладинці разом зі Слоуном. Появу книги на світ Джон Макдональд описав у «A Ghost's Memoir: The Making of Alfred P. Sloan's My Years with General Motors», що вийшла у 2003 році.
- Барбара Шер написала свій супербестселер «Мистецтво мріяти» разом з Енні Готліб. Вперше книга вийшла у 1979 році, і, як писала Барбара у передмові до ювілейного видання, завдяки цій книзі вона «стала "кимось"» — популярною психотерапевткою, лекторкою, експерткою.
- Книга «У пошуках досконалості» Тома Пітерса і Роберта Вотермана мол. вийшла у 1982 році, започаткувавши індустрію популярних управлінських та бізнес-книг. До того ділові книги були розраховані на вузьку професійну аудиторію. Надати ідеям привабливу форму допомагали двоє професорів — Ентоні Атос та Річард Паскаль. «У пошуках» допомагали писати Джон Кокс і Дженіфер Футерник, які згадані авторами у подяках. Кокс перетворив чернетки у рукопис, Футерник працювала з бібліотечними джерелами і редагувала рукопис. Книга залишалась бестселером протягом двадцяти років.
- Суперуспішні мемуари Лі Якокки, президента автомобільних компаній Ford Motor Company і Chrysler, «Кар’єра менеджера» (1984) разом з Якоккою писав Вільям Новак. Згодом Новак став одним із найвідоміших і найоплачуваніших гострайтерів у світі.
- «Та ви жартуєте, містере Фейнман!» (1985) — мемуари, написані на основі розмов лауреата Нобелівської премії Річарда Фейнмана з його другом та американським біографом Ральфом Лейтоном. Усно розказані історії записав Лейтон, а відредагував Едвард Гатчінгс. Права на книгу, що написана від першої особи однини, належать Фейнману та Лейтону.
- У 1986 році вийшла книга «Шлях IBM», яку Френсіс (Бак) Роджерс написав разом із письменником Робертом Шуком. Шук не лише зазначений на обкладинці, але й має авторські права на книгу. Роджерс мав рідкісну звичку давати авторські права своїм гострайтерам та редакторам.
- «Мистецтво домовлятися» Дональда Трампа разом із ним писав журналіст Тоні Шварц. Книга вийшла у 1987 році, 48 тижнів трималась у списку бестселерів за версією The New York Times і зробила Трампа всесвітньо відомим.
- Бестселер Стівена Кові «7 звичок надзвичайно ефективних людей», вперше опублікований у 1989 році, писав гострайтер Кен Шелтон. Книга перевидалась багато разів і перекладена на багато мов. Також Кен Шелтон писав інші книги Стівена Кові.
- Мемуари Сема Волтона «Зроблено в Америці», в яких він розповів історію створення Walmart, допомагав писати Джон Г'юї. Книга вийшла у 1992 році.
- У 1994 році вийшла автобіографія Нельсона Мандели «Довгий шлях до свободи», яку він написав разом із Річардом Стенгелем.
- Енді Гроув, гендиректор Intel, написав книгу-бестселер із менеджменту «Виживають лише параноїки» (1996) разом із Кетрін Фрідман.
- Мемуари Білл Ґейтса «Бізнес зі швидкістю думки» (1999) допомагав писати Коллінз Геміґвей, який раніше керував одним із відділів зв'язків із громадськістю у Microsoft.
- Кейт Ферацці написав книгу «Ніколи не їжте наодинці» разом із Талом Резом. Книга, що стала бестселером The New York Times, вперше була опублікована у 2005 році.
- У 2007 році вийшла книга «Справа не в каві. Принципи лідерства з життя в Starbucks» Говарда Бехара, колишнього президента Starbucks. Книга написана за участю Джанет Голдстайн. Книга стала супербестселером і перекладена на десятки мов.
- Кен Робінсон написав книгу «Покликання: як пошук того, для чого ви створені, змінює все» разом з Лу Аронікою. Вперше книга вийшла у 2009 році і швидко стала світовим супербестселером.
- Мег Вітмен, колишня гендиректорка eBay написала «Владу грошей» разом із Джоан О'С Гамільтон. Книга про перетворення старптапу на глобальну багатомільярдну компанію вийшла у 2010 році.
- Спортивні мемуари Андре Агассі «Відкритий» писав Дж. Р. Мерінгер, лауреат Пулітцерівської премії. Щоб написати книгу, яка вийшла 2010 року, письменник на два роки поселився по сусідству з Агассі, вони часто зустрічались для бесід.
- Шеріл Сендберг, головна операційна директорка Facebook, написала книгу «Включайся: жінки, робота й воля вести за собою» (2013) разом із Нелл Сковелл, яка раніше писала зокрема серіал «Сабріна, юна відьма», кілька епізодів «Сімпсонів», промови для менеджерів Facebook. Книга «Включайся» стала бестселером New York Times та Amazon.
- Книга Малали Юсуфзай «Я, Малала», яку писала Крістіна Ламб, стала книгою року в жанрі нон-фікшн у Великобританії у 2013 році (the Non-Fiction Book of the Year), Юсуфзай розділила нагороду з Ламб.
- Над мемуарами Гіларі Родем Клінтон «Важкі рішення» (2014) працювала команда з трьох людей: двоє колишніх помічників Гіларі — спічрайтер Ден Шверін та дослідник Ітан Гелбер, а також Тед Відмер, історик, радник і спічрайтер Білла Клінтона.
- Книга Філа Найта «Взуття-буття. Історія Nike, розказана її засновником» — ще одна книга, яку писав гострайтер Дж. Р. Мерінгер. Книга вийшла у 2016 році.
- Вілл Сміт, всесвітньо відомий актор, написав мемуари «Will» разом із відомим письменником Марком Менсоном. Тим самим Марком Менсоном, що написав супербестселер «Витончене мистецтво забивати на все. Нестандартний підхід до проблем». Мемуари Вілла Сміта вийшли у 2021 році та стали бестселером за версіями The New York Times та The Sunday Times.
Змінено: 18 жовтня 2024 р. 13:44
Наталія Толмачова
Гострайтер. Допомагаю писати ділові, мемуарні, мотиваційні, науково-популярні книги з 2011 року.
prkniga@fastmail.com
https://writerbywriter.com
Максим Момот
Гострайтер. Допомагаю писати книги про бізнес, саморозвиток, спорт, технології з 2014 року.
prkniga@eml.cc
https://writerbywriter.com