Deus ex machina, Diabolus ex machina, Ghost ex machina

Deus ex machina — бог із машини. Як пишуть Девід Говард та Едвард Маблі, автори базового підручника зі сценарної майстерності, давньогрецькі п'єси часто завершувались появою «бога», якого на лебідці спускали на сцену, щоби він зв'язав докупи всі нитки історії.

Друге значення «бога з машини» — людина чи предмет, що з'являється в історії несподівано і забезпечує вирішення безнадійної справи (конфлікту). «Бог» був рятівним методом драматурга, одним зі способів створити твір або ж залатати в ньому дірки, тож, за деякими винятками (приміром, як невід'ємна частина казки за Толкіном), не вважався хорошим рішенням.

Менш відомий прийом: «diabolus ex machina» — диявол з машини, тобто той, хто створює проблему буквально з нічого. Кажуть, diabolus ex machina менше критикується, ніж deus ex machina, бо легше повірити в причину проблеми, яка взялась нізвідки, ніж в чудесне розв'язання проблеми.

Я знайшла diabolus-прийом, коли шукала інформацію про концепцію ghost in the machine, яка яку часом згадують в контексті гострайтигу. Як виявилось, вона не має жодного стосунку ні до бога з машини, ні до гострайтингу. Іноді важливо знаходити не докази, а відсутність доказів, чи не так?

Н. Т.


Змінено: 18 жовтня 2024 р. 13:45