Скільки коштує написання книги у гострайтера?

Послуги написання книг надають незалежні гострайтери, традиційні видавництва та літературні агенства. Також замовлення на книги можуть брати книжкові продюсери, піар-агентства та інші посередники. Різні виконавці пропонують різні умови співпраці та по-різному оцінюють одну й ту саму роботу. Поговоримо про ціни на гострайтерські послуги з написання книг на українському і американському ринках, які були озвучені інсайдерами галузі.

Український ринок гострайтингу

На розвиненому західному ринку вартість послуг залежить від попиту і досвіду гострайтера. Новачкам платять менше, популярним письменникам — більше, найдорожчі замовлення отримує невелика частина гострайтерів, яких видавці, літературні агенти та керівники медіа рекомендують своїм авторам, знайомим, колегам. Інсайдери озвучують середні ціни на гострайтерські послуги, бо часто укладають контракти на гострайтинг і добре знають цифри.

Український ринок гострайтингу лише розвивається. У нас нема спеціалізованих гострайтерських сервісів, не сформований інститут літературних агентів, українські книжкові продюсери супроводжують самвидав, а не надають послуги видавництвам, як на Заході. Ніхто не може назвати середні ціни на гострайтерські послуги, бо їх ніхто не знає: на відміну від США, в Україні такої статистики не існує.

Гострайтера в Україні зазвичай шукають серед знайомих журналістів, редакторів, копірайтерів, письменників, видавців. Вартість послуг визначається шляхом переговорів і у першу чергу залежить від платоспроможності замовника: просять максимум від того, що замовник готовий заплатити. Політикам, бізнесменам і знаменитостям називають вищі ціни не тому, що їхні книжки продаються краще, а тому що вони більш платоспроможні. 

На Заході гострайтер за свою роботу може отримати частину авансу автора. Приміром, Роберт Маккрам у статті 2014 року пише, що традиційно британський гострайтер отримує 33% авансу автора, а також роялі, та під час економічної кризи ця цифра скоротилась до 10%. Це можливо лише в умовах розвиненого ринку, українські видавництва не дають авторам авансів, тим більше таких великих, щоб частиною цієї суми можна було оплатити роботу найманого письменника. Тому великого платоспроможного попиту на гострайтерів в Україні нема, навіть попри те що книжковий ринок зараз активно розвивається.

Публічні пропозиції

В Україні є буквально кілька сайтів, на яких письменники відкрито пропонують послуги гострайтера. Цін публічно майже ніхто не вказує, тому замовнику не так легко їх порівняти, щоб обрати письменника відповідно до свого бюджету.

Зазвичай гострайтери, агентства та видавництва пишуть, що оплата на гострайтерські послуги визначається індивідуально. Критерії формування ціни також непублічні, хоча очевидно, що до них входять обсяг і складність роботи, компетентність та платоспроможність замовника, оцінка потенційного успіху книги.

Попри те, що бракує інформації, щоб говорити про ринок в цілому, ті крихти даних, які все ж доступні публічно, дозволяють зробити висновок, що у незалежних гострайтерів та гострайтерів, які шукають замовлення на фриланс-біржах, невелику книжку можна замовити за суму, що еквівалентна $1500 – 2000, а книгу середнього розміру за $2000 – 3000. Оплата зазвичай проводиться частинами, тому щомісячно замовник платить не більше $300-500. Як правило, за конфіденційність послуг беруть доплату у розмірі 30-50%.

У видавців, літературних агентів та книжкових продюсерів ціни щонайменше у кілька разів вищі, притому що для написання книг вони можуть наймати тих самих гострайтерів із фриланс-бірж або мають штатного письменника (редактора), який працює за невисоку зарплату при великому навантаженні. Тому якість роботи гострайтера видавництва не завжди вища, ніж якість роботи фрилансера.

Публічні та непублічні обговорення цін серед письменників, журналістів та копірайтерів показують, що хорошою оплатою вважається оплата від $100 за 10 000 знаків, а отже гострайтери готові писати книги середнього розміру на 300-500 000 знаків за $3 000 – $5 000. Такі ціни можна вважати середніми, бо частина гострайтерів, які пишуть для політиків і знаменитостей беруть вищу оплату за свої послуги.

Для порівняння: в рунеті, де послуги донедавна замовляли і українські автори, написання книги на замовлення часто пропонують за $5-12 за 1000 знаків, сумарна вартість маленької книги складає мінімум $5-8 000. Як правило, понад $7-8 беруть посередники або інфошарлатани, якість роботи яких не витримує жодної критики. Сумарна вартість розділяється між посередником, який представляється керівником видавництва, книжковим продюсером або менеджером літературного агентства, гострайтером (письменником-фрилансером) і ще кількома людьми (помічник керівника, менеджер проєкту, літературний редактор).

Замовлення на фриланс-біржах

На фриланс-біржах ціни на гострайтерські послуги найнижчі, бо потенційних виконавців багато і вони конкурують ціною, а не якістю роботи.

В Україні нема спеціалізованих сервісів, які б зводили гострайтерів та замовників, бо нема достатнього попиту на гострайтерські послуги. На універсальних українських фриланс-біржах (Weblancer.net, Freelancehunt) останні кілька років за написання книг середнього розміру письменники пропонують суму від кількох сотень до півтори тисячі доларів.

Приміром, на запит написати книгу на 200 сторінок у 2018 році на Freelancehunt відгукнулось 14 людей, діапазон ціни від $185 до $1660, тобто від $0,9 до $8.3 за сторінку. Якщо відкинути дві найменших ціни, які надто вибиваються з ряду, то вартість приблизно $2,7 за 1000 знаків. 

Навіть якщо взяти до уваги лише найвищі розцінки на біржах, вони опиняються в найдешевшому ціновому сегменті. Гострайтери, які мають власні сайти, працюють у видавництвах чи піар-агенціях зазвичай отримують за свою роботу двічі-втричі вищу оплату.

Наш особистий досвід

Ми надаємо послуги як незалежні гострайтери. Це означає, що ми не працюємо у штаті якогось видавництва, літературного чи піар-агентства або через посередників, як би вони себе не називали (агенти, книжкові продюсери тощо). 

Незалежні гострайтери, які мають власні сайти та портфоліо книг, які вони писали на замовлення чи допомагали писати, зазвичай ставлять середні ціни на свої послуги, тобто вищі, ніж на фриланс-біржах, але нижчі, ніж у видавництвах, агентствах та у різноманітних посередників.

Коли ми почали працювати у 2011 році в рунеті, то брали $2 за 1 000 знаків, тобто книга середнього обсягу на 400 000 знаків коштувала $800. У 2018 році ми зробили три тарифи, сума вказана в доларовому еквіваленті за курсом долара на той час:

  • Тариф «Помічник»: $200 за кожні 50 000 знаків.
  • Тариф «Співавтор»: $250 за кожні 50 000 знаків.
  • Тариф «Гострайтер»: $300 за кожні 50 000 знаків.

Тоді з’ясувалось, що майже всі замовники обирають найдешевший тариф під назвою «Помічник», який передбачає допомогу в написанні книги на основі матеріалів замовника зі згадуванням в книзі письменника. 

Завдяки відмові від конфіденційності ми сформували портфоліо і підвищили ціни на свої послуги. Тепер ми допомагаємо писати книги виключно на основі знань та досвіду замовника, наші гострайтерські послуги в доларовому еквіваленті за курсом НБУ на день оплати коштують $200 - 400 за кожні 50 000 знаків тексту, в залежності від складності теми, кількості та якості матеріалів для роботи над книгою. Це значить, що книга середнього розміру на 300 000 знаків обійдеться вам у $1200 - $2400, які оплачуються частинами.

На жаль, за короткі тексти в Україні платять більше, ніж за книги, тому досвідченим письменникам (журналістам, копірайтерам, спічрайтерам, аналітикам) вигідніше писати статті, промови, рекламні тексти.

Західний ринок гострайтингу

На англомовному ринку гострайтери працюють незалежно, через посередників або у штатах видавництв і фабрик контенту.

  • Незалежний гострайтер знаходить замовників через власний сайт, сторінки у соціальних мережах, фриланс-біржі. Як правило, його послуги дешевші за рахунок відмови від посередників і керівників, а комісійні фриланс-бірж невисокі.
  • Посередниками між гострайтерами та замовниками можуть виступати видавництва, які наймають фрилансерів, літературні агенти, книжкові продюсери, піарники, які беруть відсоток за пошук замовника і/або організаційну роботу.
  • Штатні гострайтери працюють за фіксовану оплату чи відсоток від індивідуальної суми замовлення, більшу частину оплати зазвичай отримує їхній роботодавець — видавець, книжковий продюсер, власник гострайтерської компанії.

Нижче ми наведемо діапазони цін на гострайтерську роботу, озвучені учасниками гострайтерського ринку, які мають хорошу репутацію — 2M Communications, Gotham Ghostwriters та Reedsy. 

Майте на увазі, що спікери можуть зазначати вартість роботи письменників без врахування агентських комісій, податків та інших витрат, тобто реальні заробітки ймовірно нижчі.

Інсайди агентів гострайтерів

2M Communications — американське агентство, яке представляє інтереси гострайтерів, співавторів та редакторів.

Мадлен Морель, яка створила та десятки років очолює агенство, добре обізнана учасниця гострайтерського ринку, у статті 2006 року сказала, що cередній аванс книжкового гострайтера становить «від $30 000 до $100 000, що набагато більше, ніж вони могли б заробити самостійно». Комісія Морель складає 15% від фіксованої оплати гострайтера або від усіх його заробітків (фіксований гонорар, відсоток від авансу автора, частина авторських роялті).

У статті 2010 року, Мадлен каже, що гострайтери, яких вона представляє, «раніше заробляли від $50 000 до $100 000 доларів за проєкт. Останніми роками цей діапазон знизився до $30 000–65 000, оскільки аванси авторів різко скоротилися, а кількість книг, які купують видавці, різко впала. Автори багатомільйонних книг про знаменитостей також зазнали удару».

Для порівняння: у статті 2011 року, фінансова консультантка та журналістка, Сідні ЛеБланк говорить, що «деякі досвідчені фінансові письменники беруть від $20,000 до $75,000 і більше, залежно від складності та обсягу роботи над 250-сторінковою книгою».

У статті 2013 року Мадлен Морель повідомляє, що «книга коштує від $50,000 до $200,000, залежно від кваліфікації (рівня) письменника».

У 2021 році гонорари гострайтерів, за її словами в середньому складали $75 000–$100 000, а робота над однією книгою зазвичай тривала пів року. Найкращі гострайтери мають у портфоліо десятки бестселерів, таких не більше 20-30 осіб. Ентоні Маттеро з Creative Artists Agency, згаданий у тій же статті 2021 року, вважає, що з найвідомішими авторами (як правило, знаменитостями) працюють 50-100 гострайтерів, пишучи по дві-три книги на рік. Лише ці гострайтери отримують гонорари вище середніх.

У 2014 році Кевін Андерсон, який керує гострайтерською фірмою, повідомляв, що найкращі гострайтери, яких видавництва наймають знаменитостям, заробляють до $500 000. Одиниці гострайтерів заробляють мільйонні гонорари.

На сайті агентства з підбору гострайтерів Gotham Ghostwriters зазначено, що не мають встановлених цін на гострайтерські послуги, вартість залежить від рівня гострайтера (досвід, наявність книг-бестселерів), хтось бере за книгу $30 000, а хтось — $300 000. Як онлайн-сервіс Gotham Ghostwriters об'єднує понад 3 200 фриланс-письменників і представляє їхні інтереси в стосунках автор-гострайтер, гострайтер-видавець. Агенство бере оплату за підбір гострайтера, а також відсоток від контракту між автором (замовником) та гострайтером.

Судячи з усього, ціни впали. Якщо в 1990-х роках в елітних гострайтерських агентствах вартість книги, яку створюють з нуля, тобто від концепції, проведення досліджень і підготовки рукопису, могла починатись від $300 000, то зараз найчастіше це сума, яку можна отримати у найкращому випадку. Це частина загальної тенденції — заробітки письменників постійно падають.

Висновки власника гострайтингового сервісу

Видавець і власник гострайтингової агенції Такер Макс, розповів про вартість послуг американського гострайтера станом на 2016 рік на прикладі нонфікшн книги обсягом 100-300 сторінок:

  • $1 000 – $14 000 — найдешевші послуги від найменш компетентних гострайтерів. Зазвичай за таку оплату працюють новачки без портфоліо і співробітники гострайтерських фабрик, які пишуть багато, швидко і абияк.
  • $15 000 – $75 000 — послуги професійних гострайтерів. Конкретна ціна залежить від обсягу роботи над проєктом, рівня кваліфікації і завантаженості письменника. У цьому ціновому діапазоні трапляються гострайтери, які надають послуги різної якості. Деякі досвідчені і компетентні письменники беруть надто низьку оплату порівняно з якістю своєї роботи, а деякі сильно переоцінюють себе.
  • $100 000 – $250 000 і вище — оплата за послуги найбільш популярних і компетентних гострайтерів. Таких не більше сотні. Вони написали багато бестселерів, часто у них є власні книги з хорошими відгуками. Гострайтерів цього рівня наймають люди, яким видавництва дають крупні аванси за написання книги, письменник отримує до 50% від авансу автора, а також відсоток від прибутку.

За словами Такера Макса, він знає гострайтерів, які беруть $30 000 і виконують роботу гірше, ніж ті, хто бере $15 000 за роботу над книгою. Наш досвід і вивчення пострадянського ринку свідчать про те саме: часто ті, хто бере вищу оплату, виконують роботу набагато гірше, тож ціна аж ніяк не може бути показником якості роботи.

Статистика гострайтерського сервісу Reedsy

Reedsy — фриланс-біржа, на якій можна знайти будь-якого фахівця для роботи над книгою: гострайтера, редактора, дизайнера, верстальника. Гострайтерів зазвичай шукають автори та видавці.

Reedsy збирає власну статистику вартості послуг гострайтерів. За даними Рідсі середні гонорари гострайтерів у 2023 році становили:

  • $6 500 – $42 000 за нонфікшн книги;
  • $3 500 – $16 000 за романи;
  • $1 500 – $5 000 за книжки-картинки.

Більш точно середню ціну можна визначити, якщо врахувати жанр книги та кількість слів. За даними Рідсі:

  • $12 000 – $42 000 за біографії та мемуари, в першу чергу на теми бізнесу та самодопомоги, на 75 000 слів;
  • $8 000 – $32 000 за ділові книги та книги з менеджменту на 60 000 слів;
  • $6 500 – $26 000 за мотиваційні книги, книги з самодопомоги (саморозвитку) на 52 000 слів.\

Від цієї суми варто відрахувати 10% комісійних Рідсі.

В Україні обсяг книг частіше міряють кількістю знаків або авторськими листами. Один авторський лист дорівняє 40 000 знаків, включно з пробілами (ілюстраціями, таблицями і т. п.). Мемуари на 75 000 слів українською — це книга приблизно на 500 000 знаків (12 авторських листів). Ділова книга на 60 000 слів — книга приблизно на 400 000 знаків (10 авторських листів). А книга з саморозвитку на 52 000 знаків — книга приблизно на 360 000 знаків (9 авторських листів). Це книги середнього розміру (200-300 друкованих сторінок).

Вартість також залежить від досвіду гострайтера. Якщо початківці на Рідсі заробляють $10 000, то досвідчені письменники за той же проєкт отримують $40 000.

Оплату встановлюють за слово, за годину або за проєкт. Чим більша книга, тим ймовірніше, що оплату візьмуть за проєкт. Якщо гострайтеру замовляють маленький текст, то вигідніше брати оплату за слово або за годину роботи. Гострайтери Рідсі беруть в середньому 35 центів за слово, якщо мова йде про книги і більше, якщо мова про маркетингові тексти, тож, як бачимо, навіть на Заході робота над книгами коштує дешевше, ніж робота над іншими текстами.

Для порівняння: найнижчі розцінки гострайтерів-новачків на Рідсі ($6 500 – $8 000) — це висока оплата для досвідченого гострайтера в Україні за роботу над нехудожньою книгою середнього обсягу.

Вартість життя на Заході також значно вища, тож не можна сказати, що американські чи британські гострайтери заробляють значно більше, ніж українські. Крім невеликої кількості топових гострайтерів, які мають мільйонні гонорари, американські гострайтери скаржаться, що їхня професія недооцінена і радять одне одному подвоїти свої ставки.


Змінено: 18 жовтня 2024 р. 13:41