Замовники гострайтерських послуг

Багато гострайтерів працюють над книгами, статтями, блогами і соціальними сторінками знаменитостей. Але найбільше текстів потрібні зовсім іншим людям — фахівцям, які надають професійні послуги, підприємцям і топменеджерам. Деякі книги гострайтери пишуть на замовлення компаній або приватних осіб.

Книга для керівника

Лі Якокка став всесвітньо відомим, коли написав бестселер «Кар'єра менеджера» з допомогою письменника-привида Вільяма Новака. Якокка керував американськими автомобільними компаніями «Форд» і «Крайслер», тому з різними помічниками написав ще кілька автобіографічних книг про роботу керівника. Завдяки своєму письменництву він назавжди увійшов в історію менеджменту.

Оскільки керівники люди зайняті, то для написання своїх книг вони часто користуються допомогою письменників. Джек Велч, керівник General Electric разом із співавторами написав кілька книг, зокрема «Переможець» разом зі Сюзі Ветлауфер (Велч), колишньою редакторкою HBR.

Масаакі Імаі, автор всесвітньо відомих книг про кайдзен, як будь-яка зайнята людина, також писав з помічниками. У книзі «Кайдзен. Ключ до успіху японських компаній» Масаакі дякує своїй секретарці Норіко Ігарасі за допомогу в пошуку і компонуванні матеріалу для книги і за те, що вона присвятила роботі над рукописом набагато більше часу, ніж вимагав від неї службовий обов’язок.

У другій книзі «Гемба кайдзен. Шлях до зниження витрат і підвищення якості». Масаакі Імаі дякує виконавчій помічниці Рут Еіямі за багатомісячну роботу над книгою.

Книга — найкращий спосіб завоювати авторитет серед колег і підлеглих, навчити співробітників або клієнтів, розрекламувати компанію або просто поділитися професійним досвідом.

Книга для професіонала

«Завдяки "Мистецтву мріяти" я стала "кимось". Журналісти зверталися по дозвіл процитувати мене у своїх статтях. Сотні разів мене запрошували виступати перед зовсім різними аудиторіями», — пише Барбара Шер у передмові до перевидання свої книги-бестселера «Мистецтво мріяти». Вперше книга Барбари вийшла у 1979 році, після чого авторка стала надзвичайно затребуваною психотерапевткою та експерткою. 

Багато людей стали відомими і високооплачуваними після, а не до того, як написали свої книги. А деякі відомі нам в першу чергу саме завдяки своїм книгам.

Фахівці зазвичай пишуть книги, щоб довести свій професіоналізм, зробити кар'єру, завоювати авторитет серед колег, отримати статус експерта і підвищити вартість своїх послуг. Деякі пишуть самостійно, деякі — з допомогою найнятих письменників чи журналістів. Барбарі Шер допомагала письменниця Енні Готтліб.

Майже у всіх відомих людей є свої книги. Фахівці, які визнані експертами у своїй ніші, часто стають всесвітньо відомими і високооплачуваними саме завдяки письменству, а статус експерта приносить їм більше клієнтів і грошей.

Книга для підприємця

Підприємці добре знають, що популярність допомагає продавати і заробляти гроші. Вони видають свої книжки, щоб достукатися до розуму і сердець якомога більшої кількості людей. Але коли їм писати самостійно, якщо вони постійно зайняті?

Щороку в світі видаються сотні тисяч бізнес-книг, більшість з них підприємці написали з допомогою журналістів і професійних письменників. Деякі автори приховують факт співпраці з найнятим письменником, а деякі виносять ім'я помічників на обкладинку, тому можемо навести кілька прикладів гострайтерських книжок:

Деякі підприємці, звичайно, пишуть книги, статті і блоги самостійно, але вони в меншості. Більшості просто не вистачає часу на те, щоб протягом п’яти-шести місяців (або набагато довше) писати одну книжку. Дехто наймає гострайтера, бо вважає, що кожен повинен займатися своєю справою, тому віддає свою майбутню книгу в руки професійних письменників.

Зазвичай підприємці замовляють написання ділових, мотиваційних та навчальних книг. Темою книги може стати теорія і практика бізнесу, особистий або професійний досвід (історія невдачі або успіху в професії чи бізнесі), біографія видатного бізнесмена, винахідника, менеджера, фахівця, опис авторської розробки (системи, методики, технології).

Книга для компанії

Книги допомагають компаніям продавати товари і послуги. Іноді хороша книга робить автора відомим і тим самим дає можливість відкрити компанію і успішно вести бізнес. Приміром, Сьюзан Кейн залишила кар'єру юриста, щоб написати книгу «Інтроверти. Як використовувати особливості свого характеру». Обрана тема «вистрілила», книга стала надзвичайною популярною, і автор успішно використала шанс створити свій бізнес.

Після виходу книги Сьюзан Кейн організувала консалтингову компанію Quiet Leadership Institute, створила блог, підкаст, курси для батьків і партнерські програми під загальною назвою «Quiet Revolution» («Тиха революція»). Клієнтами консалтингової компанії Кейн стали General Electric, NASA і інші великі роботодавці. Таким чином одна єдина (перша) книга допомогла Сьюзан Кейн створити бренд і швидко зростаючий бізнес.

Книги також допомагають підтримувати бренд і продавати більше. Як ви знаєте, компанія Toyota виробляє автомобілі. За підсумками 2015 року його у четвертий раз виявилася світовим лідером з продажу. А чи знаєте ви, скільки книг написано про компанію Toyota? Ми збилися з рахунку: їх десятки. А тих, в яких Toyota лише згадується — тисячі. Чи впливає це на продажі автомобілів? Звісно.

Потужний бренд і світове лідерство компанії забезпечили не тільки хороші автомобілі, а й численні книги, автори яких докладно розповідають як влаштована виробнича система Toyota, про її філософію та практику безперервного вдосконалення і вбудованої якості, про принципи управління і стосунки між співробітниками.

Кожен, хто читав як уважно в Toyota ставляться до робочих процесів і як цінують якість, складає свою думку і про автомобілі, виробництва цієї компанії. Допомагає чи це продажах? І знову — так: і прямо, і опосередковано.

Ще одна причина написати книгу: необхідність спілкуватися з клієнтами і співробітниками. Їх потрібно навчати, інформувати, переконувати, а ще — заслуговувати їхню довіру і підвищувати лояльність. Книга може допомогти в реалізації кожної з цих цілей.

Насправді ми нарахували аж дванадцять маркетингових цілей, яких компанія може досягти за допомогою книги:

  • Створення для компанії бренду експерта (багато компаній позиціонують себе як експертів, а книга доведе вашій цільовій аудиторії, що у вас працюють професіонали).
  • Розкрутка сайту, блогу, форуму, інтернет-магазину компанії (розміщення посилань в книзі приведе на сайт нових відвідувачів із числа цільової аудиторії).
  • Навчання клієнтів, співробітників, партнерів (їх навчання давно не розкіш, а життєва необхідність для компаній).
  • «Уречевлення» послуги (книга про послугу (самовчитель, інструкція) надає їй відчутну форму, що дозволяє клієнту зрозуміти за що він платить гроші). 
    Продаж нового продукту (книга про продукт, з яким потрібно ознайомити цільову аудиторію).
  • Обгрунтоване підвищення ціни на продукцію (люди готові платити більше, але вони хочуть розуміти за що — поясніть їм це в книзі про свою роботу, покажіть закулісся).
  • Просування на ринку (ділова книга допомагає автору сформувати образ професіонала, експерта і завоювати популярність серед цільової аудиторії, що дає йому можливість простіше влаштуватися на роботу або почати власний бізнес).
  • Підвищення престижу і впізнанності компанії, її цінностей, ідей, керівників або співробітників.
  • Запуск «сарафанного радіо» (випуск скандальної книги — цей той привід, який ви можете дати, щоб про вас заговорили).
  • Стимулювання збуту бонусами та подарунками (корисна книга може бути відмінним подарунком або бонусом для клієнтів).
  • Підвищення лояльності клієнтів (якщо ви навчаєте клієнтів, вони відчувають турботу про себе і більше вам довіряють, тому довше залишаються вашими клієнтами).
  • Заробити гроші, продаючи книгу (наприклад, крім безпосереднього надання послуг та виконання робіт, ви можете продавати різні самовчителі, підручники, інструкції). 

Книгу про компанію може написати будь-яка людина: керівник, співробітник, клієнт, журналіст або професійний письменник. Словом, хто захоче.

Часто історію компаній видають до її ювілею або дарують засновникам і керівникам. Іноді книгу про компанію пишуть, коли вона чимось прославилась або у неї є унікальний досвід, яким власники або керівники хочуть поділитися зі світом. Часто про компанію пишуть люди, які не мають до неї стосунку, просто тому, що хочуть розповісти її історію.

Кілька прикладів книг про компанії:

  • Невіл Ісделл і Девід Бізлі написали книгу всередині «Coca-Cola. Історія бренду №1 очима легендарного СЕО».
  • Говард Шульц і Дорі Джонс Йенг написали книгу «Як чашка за чашкою будувалася Starbucks».
  • Лайкер Джеффрі написав книгу про компанію Toyota, яку назвав «Дао Toyota: 14 принципів менеджменту провідної компанії світу».
  • Андерс Дальвіг написав книгу про компанію ІКЕА: «ІКЕА: збери свою мрію. Як поєднати відповідальність і прибуток в одній компанії».

Якщо ви власник компанії, то ви або ваша компанія можете стати спонсором видання книги, корисної для вашої цільової аудиторії або суспільства в цілому. Це може бути будь-яка книга: ділова, мотиваційна, довідкова, науково-популярна (про наукові дослідження, досягнення, відкриття на простій і зрозумілій мові) чи навіть розважальна (збірка веселих історій, жартів, афоризмів, цитат) з бізнес-тематики.

Книга для приватної особи

«Книга дає людині можливість піднятись над самим собою», як сказав Андре Моруа, французький письменник. Робота над книгою про власне життя, сім’ю, роботу чи бізнес дозволяє розібратись у собі, подивитись на себе іншими очима, структурувати свій досвід, залишити свої знання і думки в історії.

Буває, книги живуть на тисячі років довше, ніж їхні автори, тож книга може стати довготривалим спадком і зробити автора частиною інтелектуальної історії людства. Люди розуміють це, тому частина клієнтів гострайтерів — приватні особи, які пишуть художні і нехудожні книги.

Деякі книги, які автори пишуть разом з гострайтерами, не призначені для продажу та публічного поширення, тобто це такі собі приватні книги. Буває, історію роду, родини, сім'ї, біографію або мемуари, пишуть виключно для читання у колі сім’ї або близьких друзів. Вільям Новак, один із найвідоміших та найоплачуваніших гострайтерів у світі, розповів, що якось він писав мемуари для представника однієї впливової сім’ї, в якій створення приватних мемуарів — сімейна традиція.

Деякі книги пишуть виключно для того, щоб їх читали працівники компанії, хоча така книга не обов’язкова ділова, це може бути біографія засновника чи мемуари. За словами Вільяма Новака, одного разу він працював над мемуарами засновника величезної компанії, книга вийшла тиражем 100 000 примірників, але це також була приватна книга, вона не призначалась для продажу, її дарували численним співробітникам компанії.


Змінено: 18 жовтня 2024 р. 13:46