Найдовший pr-текст, або Як визначитися з розміром книги

Як піар-текст найдовший? Листівка? Ні. Буклет? Знову ні. Стаття? Теж ні. Найдовший PR-текст — це текст книги.

Чому варто писати довгі тексти і хто їх в наш час читає?

Чим детальніший текст, чим детальніше ви даєте рекомендації клієнту (розповідаєте про товар, про себе чи свою роботу), тим більше довіри викликають ваші слова.

Чим докладніше, тим переконливіше. Це цілком зрозуміло: детально все розповісти може тільки той, хто добре розбирається в темі. А той, хто добре розбирається в темі — хороший фахівець, професіонал. Логічно? Логічно.

Ось чому текстам, які докладно висвітлюють те чи інше питання, люди довіряють найбільше. А найдокладніший текст — це текст книги. Вдумайтесь: навіть рекламний текст на сайті, рекламний буклет чи рекламна стаття не дають можливості в найдрібніших подробицях, заглиблюючись в усі деталі і нюанси роз'яснити своєму клієнтові все, що ви хочете йому сказати. Таку можливість дає лише книга, брошура або величезна стаття.

Хто читає довгі тексти? Той, кому цікава тема. Якщо навіть рекламний текст люди читають до кінця, як каже Ден Кеннеді (а він знає, що говорить), то цікаву чи корисну їм інформацію вони тим більше прочитають. Але писати потрібно тільки так: цікаво і корисно.

Як визначитись з розміром книги?

Розмір книги залежить від багатьох факторів. По-перше, слід запам'ятати, що краще написати менше, але детально все пояснити, ніж написати багато, але поверхнево. Орієнтуйтесь на тему і пишіть рівно стільки, скільки потрібно, щоб добре її висвітлити.

Короткому тексту, який обіцяє вирішення складної проблеми, ніхто особливо не вірить. Якщо текст не виглядає достатньо докладним і аргументованим, щоб викликати довіру, то він її і не викличе. Все просто.

По-друге, розмір книги варто планувати залежно від формату, в якому ви хочете її видати. Зазвичай коли людина відкриває електронну книгу і бачить, що в ній 200-300 сторінок і більше, вона досить швидко її закриває. Або читає сторінок 50, а решта ... так, все одно відкладає.

Чим менше сторінок, тим більше у книги шансів бути прочитаною. Електронні книги розміром до 50-ти сторінок читаються від початку до кінця набагато частіше, ніж книги більшого розміру. Зокрема, так вважав нині покійний Павло Давидов, один з кращих копірайтерів рунету. Наш особистий досвід і опитування друзів-знайомих це підтверджують: невеликі електронні книги читають охочіше.

Головна відмінність брошури від книги — розмір. Брошура — це маленька книга (міні-книга). Такі книги створювати вигідніше: їх охочіше читають, на їх створення витрачається менше часу, сил і грошей.

Людям потрібно багато читати, щоб бути в курсі професійних новин, наукових досліджень і важливих для суспільства подій, але їм бракує часу на читання. Маленькі книги, в яких інформація подана коротко, відмінно вирішують цю проблему: читачі отримують потрібну інформацію у стислі терміни.

Так, звичайно багато залежить від змісту. Якщо книга цікава, корисна і легко написана, то її будуть читати незалежно від розміру. Як то кажуть, з цікавим попутником дорога здається коротшою. Проте практика свідчить, що люди читають охочіше книги середньої величини, ніж великі.

Якщо плануєте видати книгу в паперовому вигляді, то краще заздалегідь подумати як вона буде виглядати, коли її надрукують. Це якраз той випадок, коли розмір книги важливий: товстенькі книги купують охочіше, хоч видно за що гроші заплатили.

До того ж, довгі тексти створюють важливий психологічний ефект: чим докладніше ви пишете, тим переконливіше звучите. Звичайно, для кожної конкретної теми докладне висвітлення займе різну кількість тексту, так що кожен раз з розміром потрібно визначатися окремо, враховуючи різні фактори.

Пам'ятайте, що багато досвідчених маркетологів і копірайтерів, вважають що розмір тексту прямо впливає на здатність переконувати. Наприклад, видатний копірайтер Дік Бенсон сказав так: «Довгий текст, краще короткого. Чим довше ви можете утримувати когось в читанні, тим вищі ваші шанси йому продати».

Проте ми вважаємо, що не потрібно випробовувати витримку читача: пишіть стільки, скільки потрібно, але не більше. Люди дуже ледачі істоти, тому навіть корисні книги стомлюють, якщо вони невиправдано довгі.

Книга: паперова чи електронна?

Як ми писали вище, довгі тексти викликають більше довіри, але рідко дочитуються до кінця. Втім, книгу краще видати і в електронному, і в паперовому вигляді одночасно, а їхні версії можуть відрізнятися. Електронна книга може бути детальшою, ніж паперова, або навпаки вона може бути коротким переказом паперової книги. Якщо в паперовій книзі більше інформації, це додатковий стимул для читача купити її. Якщо більше інформації в електронній книзі, то можна зекономити на друці паперової книги, у зв’язку з тим, що вона буде меншого обсягу.

Чим більшу кількість носіїв ви оберете для своєї книги, чим в більшій кількості форматів буде доступний ваш текст, тим більшу кількість читачів ви зумієте охопити — це загальне правило.

На якому носії видавати книгу значною мірою залежить від мети її створення. Наприклад, якщо ви хочете залучити цільову аудиторію на свій сайт, вам потрібна книга в електронному вигляді, щоб безоплатно поширювати її мережі або обмінювати на підписку.

Якщо ви хочете створити «Пам'ятку покупцеві» і роздавати її в магазині, то вам потрібна паперова брошура або листівка. Якщо цю «Пам'ятку» ви хочете зробити доступною онлайн, то просто розмітити її на сайті в електронному вигляді. Одне іншому не заважає.

У якому вигляді видати книгу також залежить і від її змісту. Від моменту відправки рукопису до видавництва до моменту появи паперової книги в магазині проходить в середньому 3-6 місяців. За цей час деяка інформація в книги може морально застаріти.

Якщо видасте книгу в електронному вигляді, вона і швидше світ побачить, і в разі необхідності ви швидше зможете вносити в текст доповнення та уточнення.

Електронна книга ідеально підходить для розкрутки сайту або інтернет-магазину, навчання клієнтів або співробітників. Розмір значення не має: це може бути як маленька брошура, так і велика енциклопедія. Головне в книзі — зміст.

Швидше видати паперову книгу можна за свій рахунок. Це недорого, хоча для малого бізнесу навіть невеликі додаткові витрати не завжди по кишені. Середньому бізнесу доступне видання будь-якої книги (і навіть серії книг). Витрати залежать від формату паперової книги, розміру тиражу, витрат на додрукарської підготовки, друку і т.п.

Безоплатно паперову книгу можна видати тільки за рахунок видавництва. Якщо у вас є можливість, ви можете домовитися про викуп половини тиражу за оптовою ціною: за такої умови, видавництво набагато охочіше візьме вашу книгу до друку.

Навіть якщо вашу книгу і без цього взяли охоче, ви можете взяти свій гонорар книгами за оптовою ціною і продавати їх за ту суму, яку вважаєте за потрібне. Майте на увазі, що це вигідно тільки за умови, що у вас є де і кому продавати. Тільки в цьому випадку ви заробите набагато більше, ніж якщо б ви взяли гонорар грошима.

Чи варто вкладати власні гроші у випуск паперової книги? Іноді варто, іноді — ні. Люди вірять написаному. Люди вірять книгам. Книги надають на людей магічну дію, як би пафосно це не звучало. За допомогою книг людей можна познайомити з собою і прихилити до себе, навчити і надихнути, проінформувати і розважити. Саме це робить книги дуже ефективним способом маркетингу.

Друкована книга серед читачів все ще більше цінується, ніж електронна. Паперова книга — це питання престижу, але книга це книга, навіть якщо вона електронна. Статті і дописи в блозі не зрівняються з ефектом книги, хоч паперової, хоч електронної.

Проте, хотіти кращого — природно. Уявіть, як приємно буде тримати в руках власну паперову книгу, що пахне друкарською фарбою. Уявили? Ви відразу виросте в власних очах і в очах оточуючих людей, особливо знайомих, колег, клієнтів, ділових партнерів (як справжніх, так і майбутніх).

Якщо ви ніяк не можете вирішити як видати книгу, створіть її для початку в електронному вигляді, а надрукувати цей текст ви зможете коли завгодно. На щастя, надрукувати книгу простіше, ніж написати. До речі, зараз видати і написати книгу може будь-яка людина, але більшість людей до сих пір впевнені, що це доля обраних. І це добре, тому що цей стереотип можна успішно використовувати в рекламі.

Книги і брошури — це не розкіш, а звичайний інструмент маркетингу. Причому не стільки для великих компаній (вони-то вже розкручені), а тих малих і середніх компаній, які або хочуть стати великими, або хочуть утримати свій бізнес на плаву.

І ще одне. Книга — це інструмент не для тих, хто хоче один раз продати і втекти за кордон, а для тих, хто має намір всерйоз і надовго залишатися на ринку, зміцнити свої позиції, надійно виокремитися серед конкурентів і завоювати довіру клієнтів, щоб досягти своїх маркетингових цілей. Але про цілі я докладніше розкажу іншим разом.


Змінено: 18 жовтня 2024 р. 13:47